Kaplica Sykstyńska zawitała do Sochocina.

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Sochocinie 10 października  zagościli u nas przedstawiciele Domu Emisyjnego Manuscriptum, z niezwykłą prezentacją projektu wydawniczego „ La Capella Sistina”, albumu ukazującego dzieła z kaplicy Sykstyńskiej.

Album jest wynikiem przeprowadzonej Ekskluzywnej Kampanii Fotograficznej, trwającej 65 nocy podczas, których dwóch fotografów na ponad 11 metrowych rusztowaniach i z 7 metrowymi statywami, dokumentowało każdy najmniejszy szczegół wspaniałych dzieł sztuki. Album został wydany w 3 tomach , w gigantycznym formacie na ekskluzywnym papierze ( wyprodukowanym w najstarszej w Europie papierni Fedrigoni), który oddaje autentyczność kolorów fresków w 99,9 %. Narratorem albumu i kuratorem przedsięwzięcia jest historyk sztuki Antonio Paolucci, były dyrektor Muzeów Watykańskich.

Jest to absolutny rarytas wydawniczy, do Polski trafiło tylko 50 egz. Tym bardziej cieszymy się , że album zagościł w Sochocinie , chcielibyśmy jednocześnie podkreślić , ze Sochocin to jedyna miejscowość z gminy wiejskiej na całą Polskę, jaką odwiedziła ta wspaniała wystawa.

Prezentacja odbyła się w trzech odsłonach w godzinach porannych dla młodzieży gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej w Sochocinie i prezentacja wieczorna dla zaproszonych gości.

Oprócz dzieł Michała Anioła i innych artystów , mogliśmy również podziwiać kopie rękopisu Mikołaja Kopernika oraz Modlitewnik Sacra Familia, który  wzorowany jest na jednym z najstarszych zachowanych iluminowanych rękopisów liturgicznych, jakie pojawiły się na ziemiach polskich.